Ermitaż + sobór św. Izaaka lub Spas na Krwi

Przygotujcie się na spotkanie z wielką sztuką, zgromadzoną w Ermitażu – jednym z najsławniejszych muzeów świata!

Muzealne zbiory odzwierciedlają głównie rozwój sztuki zachodniej Europy od najdawniejszych wieków, choć nie brakuje w nim i zbiorów azjatyckich i znalezisk archeologicznych. Ermitaż może się poszczycić kolekcją ponad 3 milionów dzieł sztuki i „pomników” światowej kultury, w tym jedną z największych na świecie kolekcji włoskiego renesansu. Są tu dzieła Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Rafaela, Tycjana, bogate kolekcje flamandzkie i niderlandzkie (Rembrandt, Rubens), francuskie, hiszpańskie i nie tylko. Muzeum powstało z inicjatywy carycy Katarzyny II w 1764 r., a od 1922 r. wszystkie gmachy kompleksu połączono w jedno z największych na świecie muzeów sztuki.

Do kompleksu gmachów Ermitażu należą: Pałac Zimowy, Mały, Stary i Nowy Ermitaż oraz Ermitażowy Teatr. Centralnym punktem jest Pałac Zimowy – samo serce dawnego rosyjskiego imperium, miejsce urzędowania i zimowa rezydencja kilku pokoleń rosyjskich carów i ich rodzin. To również scena dramatycznych wydarzeń rewolucji październikowej - to tu zostali aresztowani ministrowie Rządu Tymczasowego.

Po długich wędrówkach korytarzami Ermitażu czas na odwiedziny w soborze św. Izaaka. To druga co do wielkości prawosławna świątynia Rosji, jej kolumnada stanowi jeden z najlepszych punktów widokowych na centrum Petersburga. Mierzący ponad sto metrów wysokości kolos powstawał ponad 40 lat i był dziełem życia francuskiego architekta Augusta Montferranda. Na temat świątyni krąży wiele opowieści i miejskich legend - najciekawsze z nich dotyczą śmierci jej architekta tuż po zakończeniu wieloletniej budowy.

W drugim wariancie, po wizycie w Ermitażu zwiedzimy sobór Zmartwychwstania Pańskiego (Spas na Krwi). Sobór wzniesiono w latach 1883-1907 w miejscu, gdzie 1 marca 1881 r. w wyniku zamachu został śmiertelnie ranny car Aleksander II. Jest to swego rodzaju pomnik ku pamięci cara, jego ściany zdobią kamienne tablice, na których opisano najważniejsze, liberalne reformy Aleksandra II. Sama świątynia jest uosobieniem dopiotrowskiej architektury cerkiewnej, charakterystycznej dla moskiewskiej Rusi wzniesionej na brzegach Newy. Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w „czysto ruskim stylu” zbudowano według projektu Alfreda Parlanda, który wzorował się na XVII-wiecznych świątyniach Moskwy i Jarosławia. Sobór jest największym pomnikiem sztuki rosyjskiej mozaiki. Kompozycje powstawały w pracowni Aleksandra i Władymira Frołowych, którzy odtwarzali z mozaiki oryginalne obrazy Wiktora Wasniecowa, Nikołaja Bruni i innych. We wnętrzu świątyni mozaika w całości pokrywa ściany, kolumny i sklepienia!

Oblicz koszt wycieczki:Cena za osobę:

W cenę wchodzi:

     

● Obsługa polskojęzycznego przewodnika

● Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.

Facebook Twitter Google+ Pinterest
×

Log in