Złoty pierścień Bajkału - 10 dni

Sezon 2020 (koniec czerwca - połowa sierpnia) dla grup turystycznych 10-20 osób + pilot.
(10 dni i 9 nocy)


Najbardziej intensywny program, który niczym drogocenny naszyjnik skrywa najpiękniejsze klejnoty Bajkału: szamańską magię Olchonu; bajeczny rezerwat Uszkanich Wysp i Cziwyrkujskiego Zalewu, tajemnice starożytnej "Bargudżin Tokuma", ziemi przodków - Barguzińskiej doliny. Stare rosyjskie miasto Irkuck i centrum buddyzmu w Rosji - stolica Buriacji, Ułan Ude. Zapraszamy w ekscytującą podróż, której każdy dzień odkryje przed Wami całkiem nowy świat!


Dzień pierwszy:

- Spotkanie w Irkucku na lotnisku lub dworcu kolejowym.
- Wycieczka objazdowa po mieście - stare rosyjskie świątynie i polski kościół, drewniane domy, które wrosły w ziemię po same okna i kamienne domy najbogatszych syberyjskich kupców. W 2019 r. Irkuck obchodzi swój 358-urodziny. Miasto widziało wiele wspaniałych stron w historii rosyjskiego państwa a dziś, dzięki zachowanemu zabytkowemu centrum, stanowi "stolicę" Wschodniej Syberii.- Zakwaterowanie w hotelu.
- Samochodowa wycieczka do położonej na brzegu Bajkału miejscowości Listwianka (70 km. od Irkucka).
Po drodze zwiedzanie architektoniczno-etnograficznego muzeum Talcy.To unikalne muzeum pod otwartym niebem – odtworzony fragment starej syberyjskiej wioski XVII-XIX wieku. Są tu również buriackie jurty i ewenkijskie czumy. Ponad 40 zabytków opowiadających o życiu Buriatów, Ewenków i pierwszych rosyjskich osadników.
- Przybycie do Listwianki- Wizyta w Muzeum Bajkału. Jest to jedyne muzeum na świecie, którego ekspozycja poświęcona jest historii badań jeziora i jego florze i faunie. Od 2004 r. w muzeum działa "żywa wystawa": w akwariach można zobaczyć niektórych przedstawicieli bajkalskiej fauny: omula, sieja, jesiotra i oczywiście nerpę. Można też wirtualnie "zanurkować" na dno Bajkału.
- Czas wolny na spacery po promenadzie, wizyta na tarasie widokowym, zakup pamiątek.
- Powrót do Irkucka do hotelu.


Dzień drugi:

- Wycieczka "okołobajkalską" koleją. Turystycznym pociągiem pojedziemy od stacji Sludianka do portu Bajkał, na odcinku starej magistrali transsyberyjskiej – "stalowego pasa" Rosji. Droga kolejowa i teren przylegający do niej, pełne są nie tylko licznych zabytków inżynieryjno-technicznej sztuki i architektury, ale i pomników przyrody. Po drodze kilka przystanków na krótkie wycieczki.


Dzień trzeci:

- Rejs na wyspę Olchon, do miejscowości Chużyr (270 km) przez cieśninę Olchońskie Wrota. Olchon, geograficzne i sakralne centrum Bajkału, charakteryzuje się nie tylko wspaniałymi krajobrazami, ale i wieloma świętymi, szamańskimi miejscami.

- Zakwaterowania w ośrodku wypoczynkowym.


Dzień czwarty:

- Całodniowa wycieczka na przylądek Choboj - najbardziej wysunięty na północ punkt Olchonu. Przylądek leży przy najszerszym miejscu Bajkału (79,5 km). Z tego miejsca najlepiej można zrozumieć, dlaczego miejscowe ludy nazywają Bajkał "morzem". Po drodze poznamy pomniki przyrody północnego Olchonu: skały "Trzej Bracia", piaszczyste uroczyska i stepy.
- Po powrocie przygotowany na ogniu obiad w formie pikniku.


Dzień piąty:

- Odpoczynek na wyspie. Olchon koncentruje na swoim terytorium całą różnorodność krajobrazów bajkalskich wybrzeży. Odwiedzimy słynną 3-kilometrową plażę Sarajskiej zatoki z białym piaskiem, niezwykłą przyrodą i najczystszą wodą Bajkału! To wspaniały czas, aby w końcu pobyć się sam na sam z Wielkim Bajkałem. Wyspa Olchon to idealne miejsce dla odpoczynku i medytacji. Dla chętnych dodatkowe wycieczki: wodne, samochodowe i konne (za dodatkową opłatą). W ośrodku wypoczynkowym jest możliwość wykupienia dodatkowych wycieczek do buriackiej wioski (od 600 rub./os.), na południową część wyspy Olchon, na jeziora Jałga, do jaru Taszkinej i na słone jezioro Chara-Nur (od 800 rub./os.), wycieczka statkiem po Bajkale i na wyspę Ogoj (650-1450 rub./os.) i inne.


Dzień szósty:

- Po śniadaniu pojedziemy do wioski Chużyr, gdzie na przystani czeka na nas statek, który zabierze nas w rejs po Bajkale. Przepływając po Małym Morzu, zobaczymy już z wody skały i klify Olchonu. Mijając przylądek Choboj, podpłyniemy do rezerwatu Uszkanie Wyspy - głównego schronienia słynnej bajkalskiej  nerpy. Dla chętnych – lądowanie na wyspie (wizyta w rezerwacie i obserwacja nerp za dodatkową opłatą – 2000 rubli, płatne z góry podczas rezerwacji wycieczki!).
- Opływamy półwysep Święty Nos i dalej w Cziwyrkujskim Zalewie przybijemy do brzegu. Ten odosobniony kącik Bajkału z malowniczymi piaszczystymi plażami, ciepłą i czystą wodą Bajkału, swoistą "przytulnością" i odosobnieniem od świata bardzo zachęca do wypoczynku. Zatrzymamy się w jednej z zatoczek, aby podziwiać piękno rezerwatu przyrody i pływać – bo Cziwyrkujski Zalew jest najcieplejszy na Bajkale!
 
- Popłyniemy łodzią do miejscowości Monachowo i dalej, samochodem, na Barguziński Zalew do miejscowości Maksimicha.
- Zakwaterowanie w hotelu.


Dzień siódmy:

- Samochodowa wycieczka po Barguzińskiej dolinie. Barguzińska dolina – "bargudżin tokum", to szczególnie czczona ziemia, ojczyzna matki samego Czyngis-Chana.
Bardzo intensywna wycieczka obejmuje zapoznanie się z pomnikami przyrody doliny i tradycyjną kulturą jej mieszkańców. Zaczniemy od wycieczki do starej wsi Barguzin, wywodzącej swoją historię od Barguzińskiego ostroga, założonego w 1648 r. przez kozackiego atamana Iwana Gałkina. Odwiedzimy "Suwińską Saksonię" (malownicze skały-ostańce przypominające wieże zamku), mineralne źródło Burchan, miejsce kultu "Buche-Szulun" (kamiennego byka – opiekuna doliny), a także Iniński Ogród skalny.
- Wizyta w miejscu kultu bogini Janżymy, której oblicze objawiło się na dużym kamieniu u podnóża góry kilka lat temu. W buriackiej jurcie zapoznamy się z ludowymi tradycjami, zjemy na obiad danie ludowej kuchni i weźmiemy udział w warsztacie przygotowywania buriackiego deseru.
Uwaga - w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych (wylania rzeki), wycieczka może zostać nieznacznie okrojona. W takim przypadku nie odwiedzimy miejsca kulty Janżymy i źródła Buche-Szuluna.


Dzień ósmy:

- Wypoczynek w Barguzińskim zalewie - największej zatoce Bajkału, słynącej z długich, piaszczystych plaż w otoczeniu sosnowego lasu. W lecie, w przypadku ciepłej i spokojnej pogody, woda w zatoce nagrzewa się do 20-22 stopni.
Jest to ostatni dzień na Bajkale - dzień, aby cieszyć się ciszą, spokojem i majestatem Świętego Morza. Niech ta cisza, ciepło i spokój na długo pozostaną w Waszej duszy!
Możecie też kontynuować odkrywanie Buriacji: udać się na wycieczkę po Barguzińskiej dolinie, do kurortu Ałła i w gości do Ewenków, odwiedzić półwysep Święty Nos, lub udać się do jednego z wielu źródeł leczniczych, które są tak liczne w Buriacji. Nasz przewodnik jest gotowy zaproponować wiele dodatkowych wycieczek (koszt wycieczki od 2000 rubli od osoby).


Dzień dziewiąty:


- Transfer do Ułan-Ude (300 km).
- Wycieczka do Iwołgińskiego dacanu. "U podnóża grzbietu Chamar-Daban, w spokojnej miejscowości na stepowych przestrzeniach, znajduje się duchowa stolica tradycyjnej Buddyjskiej Sanghi Rosji – Iwołgiński dacan. W słoneczną pogodę jasno błyszczące złotem świątynie z daleka pozdrawiają pielgrzymów i gości. Wydaje się, jakby czas tu się zatrzymał, a powietrze wypełnia intensywny aromat kwitnących ziół" (z oficjalnej strony dacanu). Iwołgiński dacan to ogromny kompleks klasztorny. Wnętrza jego świątyń zdobią oryginalne dzieła sztuki. Znajduje się tu siedziba Pandito Chambo Lamy (duchowego przywódcy buddystów Rosji), Buddyjski Uniwersytet, gdzie prowadzone jest szkolenie chuwaraków (nowicjuszy) i domy lamów. Dacan znajduje się pod ochroną państwa jako pomnik architektury kultowej.
- Zakwaterowanie w hotelu
- Piesza wycieczka po centrum Ułan-Ude, podczas której zobaczymy: słynny pomnik "głowę Lenina", operę, deptak, Odigitriewskij sobór katedralny.
 Zobaczycie i poczujecie wschodnie piękno i wyjątkowego ducha tej stolicy!


Dzień dziesiąty:

- Zakończenie wycieczki. Transfer na lotnisko lub dworzec kolejowy. Powrót do domu.


Koszty wycieczki (od Irkucka do Ułan Ude):
 
Koszt na osobę w grupie 10+1: 84100 rub.
Koszt na osobę w grupie 15+1: 74000 rub.
Koszt na osobę w grupie 20+1: 71000 rub.

Dopłata za pojedyncze zakwaterowanie: 12500 rub.


W cenę wycieczki wchodzi: obsługa turystyczna i usługi transportowe na cały program wycieczki (w tym bilety wstępu do muzeów), 2 i 3-osobowe zakwaterowanie w hotelach i bazach turystycznych na Olchonie, w Barguzińskiej zatoce (z łazienkami na piętrze), w Ułan-Ude i Irkucku (z łazienkami w pokojach), 2 posiłki dziennie, śniadanie i kolacja, (od kolacji pierwszego dnia do śniadania w dniu wyjazdu), całodzienne wyżywienie (3 posiłki) w 2-gi, 4-ty, 6-ty, 7-my dzień, rekreacyjne spotkania.


Lena Tour

Informacje i zgłoszenia:

Krzysztof Saczuk
manager ds. kontaktów międzynarodowych, Polska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+7 (962) 706-70-88 (tel.+WhatsApp)
(uwaga – wysokie koszty połączenia)

Facebook Twitter Google+ Pinterest
×

Log in