Bajkał bez granic - 13 dni

Sezon 2020 (koniec czerwca - połowa sierpnia) dla grup turystycznych 10-20 osób + pilot.
(13 dni i 12 nocy)Chcesz zobaczyć Bajkał, tak, jak nie widzi go żaden turysta? Zawarliśmy w tej trasie nie tylko najważniejsze skarby Bajkału – wyspę Olchon, nie tylko Wschodni brzeg, Buriację i Cziwyrkujską Zatokę, ale i rzadko odwiedzany "dziki" północny brzeg Wielkiego Bajkału.
Cały Bajkał na raz – tylko w tym programie!


Dzień pierwszy:

- Spotkanie w Irkucku na lotnisku lub dworcu kolejowym.
- Wycieczka objazdowa po mieście - stare rosyjskie świątynie i polski kościół, drewniane domy, które wrosły w ziemię po same okna i kamienne domy najbogatszych syberyjskich kupców. W 2019 r. Irkuck obchodzi swój 358-urodziny. Miasto widziało wiele wspaniałych stron w historii rosyjskiego państwa a dziś, dzięki zachowanemu zabytkowemu centrum, stanowi "stolicę" Wschodniej Syberii.- Zakwaterowanie w hotelu.
- Samochodowa wycieczka do położonej na brzegu Bajkału miejscowości Listwianka (70 km. od Irkucka).
Po drodze zwiedzanie architektoniczno-etnograficznego muzeum Talcy.To unikalne muzeum pod otwartym niebem – odtworzony fragment starej syberyjskiej wioski XVII-XIX wieku. Są tu również buriackie jurty i ewenkijskie czumy. Ponad 40 zabytków opowiadających o życiu Buriatów, Ewenków i pierwszych rosyjskich osadników.
- Przybycie do Listwianki- Wizyta w Muzeum Bajkału. Jest to jedyne muzeum na świecie, którego ekspozycja poświęcona jest historii badań jeziora i jego florze i faunie. Od 2004 r. w muzeum działa "żywa wystawa": w akwariach można zobaczyć niektórych przedstawicieli bajkalskiej fauny: omula, sieja, jesiotra i oczywiście nerpę. Można też wirtualnie "zanurkować" na dno Bajkału.
- Czas wolny na spacery po promenadzie, wizyta na tarasie widokowym, zakup pamiątek.
- Powrót do Irkucka do hotelu.


Dzień drugi:

- Wczesny wyjazd z hotelu, transfer na lotnisko. Przelot Irkuck – Niżeangarsk.
- Transport do Sewerobajkalska, zakwaterowanie w hotelu.
- Samochodowo–piesza wycieczka: wieś Bajkalskoje – przylądek Ludar – Sludianskie jeziora.
Bajkalskoje to dawna wędkarska wieś nad brzegiem Bajkału, założona w 1889 roku, której mieszkańcy w dużej mierze zachowali dawny styl życia. Wieś otacza dziewicza przyroda, okoliczne krajobrazy zachwycają swym surowym pięknem. W 1990 r. z udziałem UNESCO w Bajkalskoje kręcono "Błękitne oko Syberii" - film, który zwyciężył na pięciu ekologicznych festiwalach.
Kontynuujemy podróż na przylądek Ludar szlakiem dawnych zabytków archeologicznych: siedzibami starożytnych mieszkańców tego obszaru, petroglifami, pozostałościami starożytnych twierdz.
W drodze powrotnej - przystanek na Sludianskich jeziorach. Odpoczynek i kąpiel.


Dzień trzeci:

- Wycieczka łodzią do rezerwatów przyrody Północnego Bajkału. Sewerobajkalsk - rzeka Frolicha – zatoka Ajaja – Chakusy. Dotrzemy na obszar Frolichińskiego rezerwatu, z przystankami w najbardziej interesujących miejscach. Podpłyniemy do delty rzeki Frolicha, biorącej swój początek w polodowcowym jeziorze w górach. Następnie zatrzymamy się w zatoce Ajaja, jednym z najpiękniejszych miejsc na Bajkale. Przespacerujemy się po lesie, następnie udamy się do schroniska Chakusy, żeby wykąpać się w gorącym źródle.
Po obiedzie popłyniemy w rejs wzdłuż wybrzeża na południe, wzdłuż malowniczych skał, szamańskiego miejsca Chaman-Kit, Turalińskich jaskiń i wrócimy do Sewerobajkalska.


Dzień czwarty:

- Samochodowo–piesza wycieczka: Sewerobajkalsk – Niżneangarsk – Chołodnoje – Dzelinda.
Ten dzień będzie nasycony wrażeniami! Niezapomniane krajobrazy dziewiczej tajgi i górskich szczytów w dolinie rzeki Górna Angara; mosty i tunele "Budowy Stulecia" - Bajkało-Amurskiej magistrali kolejowej. W Chołodnoje zapoznamy się z kulturą dawnych mieszkańców tych ziem – Ewenków.
Podróż zakończy się wizytą w gorących źródłach Dzelinda.


Dzień piąty:

- Rejs po Bajkale na wyspę Olchon (270 km). Cały dzień będą nas otaczały fale Świętego Morza. Przepłyniemy obok wybrzeży Bajkało-Leńskiego rezerwatu przyrody, zobaczymy ośnieżone szczyty Bajkalskiego Grzbietu, podpłyniemy do skalistego brzegu Olchonu obok malowniczych wysp Małego Morza. Uwaga! Możliwa zmiana programu w tym dniu, w związku z warunkami pogodowymi.
- Nocleg na statku.


Dzień szósty:

- Przybijamy na wyspę Olchon. Transfer do hotelu i zakwaterowanie.


Dzień siódmy:

- Całodniowa wycieczka na przylądek Choboj - najbardziej wysunięty na północ punkt Olchonu. Przylądek leży przy najszerszym miejscu Bajkału (79,5 km). Z tego miejsca najlepiej można zrozumieć, dlaczego miejscowe ludy nazywają Bajkał "morzem". Po drodze poznamy pomniki przyrody północnego Olchonu: skały "Trzej Bracia", piaszczyste uroczyska i stepy.
- Po powrocie przygotowany na ogniu obiad w formie pikniku.


Dzień ósmy:

- Odpoczynek na wyspie. Olchon koncentruje na swoim terytorium całą różnorodność krajobrazów bajkalskich wybrzeży. Odwiedzimy słynną 3-kilometrową plażę Sarajskiej zatoki z białym piaskiem, niezwykłą przyrodą i najczystszą wodą Bajkału! To wspaniały czas, aby w końcu znaleźć się sam na sam z Wielkim Bajkałem. Wyspa Olchon to idealne miejsce dla odpoczynku i medytacji. Dla chętnych dodatkowe wycieczki: wodne, samochodowe i konne (za dodatkową opłatą). W ośrodku wypoczynkowym jest możliwość wykupienia dodatkowych wycieczek: do buriackiej wioski (od 600 rub./os.), na południową część wyspy Olchon, na jeziora Jałga, do jaru Taszkinej i na słone jezioro Chara-Nur (od 800 rub./os.), wycieczka statkiem po Bajkale i na wyspę Ogoj (650-1450 rub./os.) i inne.


Dzień dziewiąty:

- Po śniadaniu pojedziemy do wioski Chużyr, gdzie na przystani czeka na nas statek, który zabierze nas w rejs po Bajkale. Przepływając po Małym Morzu, zobaczymy już z wody skały i klify Olchonu. Mijając przylądek Choboj, podpłyniemy do rezerwatu Uszkanie Wyspy - głównego schronienia słynnej bajkalskiej  nerpy. Dla chętnych – lądowanie na wyspie (wizyta w rezerwacie i obserwacja nerp za dodatkową opłatą – 2000 rubli, płatne z góry podczas rezerwacji wycieczki!). Dalej po Cziwyrkujskim Zalewie podpłyniemy do brzegu.
- Wizyta w łaźni termalnej, kąpiel w gorących źródłach.
- Nocleg na statku (pokoje 2 i 4-osobowe w zależności od ilości uczestników).


Dzień dziesiąty:

- Rejs do jednej z zacisznych zatoczek Cziwyrkujskiego Zalewu. Odpoczynek w Cziwyrkujskim rezerwacie – jednym z unikalnych miejsc na Bajkale. Zatoka znajduje się na północnej stronie półwyspu Święty Nos i wchodzi w skład Zabajkalskiego przyrodniczego parku narodowego. Ten odosobniony kącik Bajkału z malowniczymi piaszczystymi plażami, ciepłą i czystą wodą Bajkału, swoistą "przytulnością" i odosobnieniem od świata bardzo zachęca do wypoczynku. Można opalać się i kąpać w zatokach i na wyspach lub wędkować (zapewniamy sprzęt i prowadzimy instruktaż).
Po obiedzie opuszczamy statek.
- Zakwaterowanie i noclegi w ośrodku wypoczynkowym. W wolnym czasie można odwiedzić wspaniałe plaże nad zalewem.


Dzień jedenasty:

- Samochodowa wycieczka po Barguzińskiej Dolinie. Barguzińska Dolina to bogata skarbnica znalezisk archeologicznych i pomników przyrody. Odwiedzimy "Suwińską Saksonię" (malownicze skały-ostańce przypominające wieże zamku), mineralne źródło Burchan, miejsce kultu "Buche-Szulun" (kamiennego byka – opiekuna doliny), a także Iniński Ogród skalny.
- Obiad, powrót do bazy.


Dzień dwunasty:

- Transfer do Ułan-Ude (300 km).
- Wycieczka do Iwołgińskiego dacanu. "U podnóża grzbietu Chamar-Daban, w spokojnej miejscowości na stepowych przestrzeniach, znajduje się duchowa stolica tradycyjnej Buddyjskiej Sanghi Rosji – Iwołgiński dacan. W słoneczną pogodę jasno błyszczące złotem świątynie z daleka pozdrawiają pielgrzymów i gości. Wydaje się, jakby czas tu się zatrzymał, a powietrze wypełnia intensywny aromat kwitnących ziół" (z oficjalnej strony dacanu). Iwołgiński dacan to ogromny kompleks klasztorny. Wnętrza jego świątyń zdobią oryginalne dzieła sztuki. Znajduje się tu siedziba Pandito Chambo Lamy (duchowego przywódcy buddystów Rosji), Buddyjski Uniwersytet, gdzie prowadzone jest szkolenie chuwaraków (nowicjuszy) i domy lamów. Dacan znajduje się pod ochroną państwa jako pomnik architektury kultowej. Chętni mogą uzyskać poradę u lamy-astrologa lub lamy-filozofa.
 
- Zakwaterowanie w hotelu
- Piesza wycieczka po centrum Ułan-Ude, podczas której zobaczymy: słynny pomnik "głowę Lenina", operę, deptak, Odigitriewskij sobór katedralny.
 Zobaczycie i poczujecie wschodnie piękno i wyjątkowego ducha tej stolicy!


Dzień trzynasty:

- Zakończenie wycieczki. Transfer na lotnisko lub dworzec kolejowy. Powrót do domu.


Koszty wycieczki (od Irkucka do Ułan Ude):
 
Koszt na osobę w grupie 10+1: 129500 rub.
Koszt na osobę w grupie 15+1: 120300 rub.
Koszt na osobę w grupie 20+1: 117100 rub.

Dopłata za pojedyncze zakwaterowanie: 16500 rub

Koszt wycieczki obejmuje: obsługę turystyczną i transportową na cały program wycieczki (w tym bilety wstępu do muzeów), zakwaterowanie w 2 i 3-osobowych pokojach w hotelach i bazach turystycznych na Olchonie, w Barguzińskiej Zatoce (z łazienkami na terytorium), w Sewerobajkalsku, Ułan-Ude i Irkucku (z łazienką), zakwaterowanie w kajutach 3 i 4-osobowych na statku (1 noc) w przypadku grupy ponad dziewięciu osób, 2 posiłki dziennie (od kolacji pierwszego dnia do śniadania w dniu wyjazdu), 3 posiłki w 4-ty, 5-ty, 6-ty, 8-my i 10-ty dzień, rekreacyjne spotkania.


Lena Tour

Informacje i zgłoszenia:

Krzysztof Saczuk
manager ds. kontaktów międzynarodowych, Polska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+7 (962) 706-70-88 (tel.+WhatsApp)
(uwaga – wysokie koszty połączenia)


Facebook Twitter Google+ Pinterest
×

Log in