Ziemia Gesera - 10 dni

Sezon 2020 (początek czerwca - koniec września) dla grup turystycznych 10-20 osób + pilot.
(10 dni i 9 nocy)


"Legenda o Geserze" to bohaterski epos narodów Azji Środkowej. Geser, syn niebiańskiego bóstwa, został wysłany na ziemię, aby walczyć ze złem. Droga przez  "Ziemię Gesera" prowadzi przez rezerwaty Doliny Tunkijskiej, przez słynną "okołobajkalską" trasę kolejową ku piaskom i sosnom magicznej wyspy Olchon. Podróż rozpoczyna się w Irkucku, jednym z najbardziej zabytkowych miast Syberii. Następnie pojedziemy do Buriacji ku majestatycznym, owianymi starożytnymi legendami Wschodnich Sajanów, ku leczniczym mineralnym źródłom i czystym, górskim rzekom. Po "okołobajkalskiej" trasie – unikalnym zabytku architektury inżynierii – pociąg zabierze Was do "Bramy Bajkału", jak nazywa się tu niewielką portową miejscowość Listwianka. Stąd można wybrać się w rejs na wyspę Olchon – kolebkę dawnych legend i tradycji. Czeka na Was najbardziej intensywne zwiedzanie Południowo-zachodniego Bajkału i Przybajkala. To znaczy "zobaczyć wszystko"!


Dzień pierwszy:


- Spotkanie w Irkucku. Na lotnisku lub dworcu kolejowym.
- Wycieczka objazdowa po mieście. W 2019 Irkuck obchodzi swój 358-urodziny. Miasto widziało wiele wspaniałych stron w historii rosyjskiego państwa a dziś, dzięki zachowanemu zabytkowemu centrum, stanowi "stolicę" Wschodniej Syberii.- Przejazd (230 km.) po pięknej, górskiej serpentynie wschodnich Sajanów do Doliny Tunkijskiej. Zakwaterowanie w ośrodku wypoczynkowym w kurorcie Arszan lub Żemczug.
Dzień drugi:

- Samochodowo-piesza wycieczka po miejscowości Arszan - jednej z najpiękniejszych wiosek Doliny Tunkisjkiej, położonej nad brzegiem górskiej rzeki Kyngarga, 100 km od mongolskiej granicy. Odwiedzimy miejscowy targ pamiątek i leczniczych ziół, wodospady i kaniony rzeki Kyngargi, buddyjską świątynię Bodhidarma i spróbujemy wód z leczniczych źródeł.
- Po obiedzie dla chętnych możliwość wzięcia kąpieli w basenie z wodą z mineralnych źródeł (za dodatkową opłatą).


Dzień trzeci:

- Wolny dzień. Można zatrzymać się w wiosce, aby zażyć kąpieli w źródłach, wybrać się na spacer, by podziwiać niezapomniane górskie krajobrazy lub wybrać się na wycieczkę (na życzenie, za dodatkową opłatą). Proponujemy wycieczkę "Górna Oka - droga do Ziemi Gesera" (cena 2500 rub/os. przy grupie od 6-ciu osób). Pojedziemy po Tunkijskiej Dolinie, gdzie grzbiet Chamar-Daban i masywy Tunkijskich golców tworzą wspaniałą panoramę, zatrzymamy się u świętych miejsc doliny, z których każde ma swoją legendę. W miejscowości Mondy, prawie na granicy z Mongolią, dolina zwęża się, a droga wspina się coraz wyżej w góry. Wysokogórska droga prowadząca do centrum najdalszego, Okińskiego regionu Buriacji ma zaledwie 20 lat. Przez wieki wiódł tędy tylko starodawny, konny trakt. Mieszkańcy Okińskiego Regionu z dumą nazywają swoje rodzinne strony krajem Gesera - epickiego bohatera czczonego przez ludy Mongolii i Buriacji, Tuwy, Kałmucji. To miejsce to jego "toonto niutag" – mała ojczyzna. Wystarczy zobaczyć raz, by już nigdy nie zapomnieć majestatu i piękna tych miejsc!


Dzień czwarty:

- Przejazd do miejscowości Kułtuk (92 km). Wycieczka "okołobajkalską" koleją. Turystycznym pociągiem pojedziemy na odcinku starej "okołobajkalskiej" drogi, która w 1905 r. połączyła magistralę transsyberyjską – "stalowy pas" Rosji. Duże zainteresowanie wzbudzają tunele, potężne mury oporowe, wiadukty, wykonane z ciosanego kamienia, drewniane budynki w stylu secesyjnym z początku XX wieku. Droga kolejowa i teren przylegający do niej, pełne są nie tylko licznych zabytków inżynieryjno-technicznej sztuki i architektury, ale i pomników przyrody – geologii, mineralogii, zoologii i biologii. W drodze posłuchamy opowieści  przewodnika i obejrzymy filmy o Bajkale. Po drodze 5-6 przystanków na krótkie wycieczki autobusowe i piesze - od 20 minut do półtorej godziny.
- Przybycie do portu Bajkał. Następnie – rejs łodzią do miejscowości Listwianka.- Transfer do hotelu i zakwaterowanie.


Dzień piąty:

- Dzień na odpoczynek nad brzegiem Bajkału. Można samodzielnie zwiedzić zabytki Listwianki, np. Muzeum Bajkału i Fokarium, lub po prostu wybrać się na spacer po promenadzie. W razie potrzeby nasz przewodnik pomoże Wam zaplanować ten dzień.


Dzień szósty:

- Przejazd do Irkucka (70 km). Po drodze zwiedzanie architektoniczno-etnograficzne muzeum Talcy. To unikalne muzeum pod otwartym niebem – odtworzony fragment starej syberyjskiej wioski XVII-XIX wieku. Są tu również buriackie jurty i ewenkijskie czumy. Ponad 40 zabytków opowiadających o życiu Buriatów, Ewenków i pierwszych rosyjskich osadników. Odbywają się tu różne teatralne przedstawienia, można pojeździć na koniach, rosyjskiej huśtawce, kupić ludowe wyroby miejscowych rzemieślników.


- Przejazd na wyspę Olchon, do miejscowości Chużyr (270 km). Szczególne wrażenie pozostawi podróż promem przez cieśninę Olchońskie Wrota.
- Zakwaterowanie w ośrodku wypoczynkowym.


Dzień siódmy:

- Całodniowa wycieczka na przylądek Choboj - najbardziej wysunięty na północ punkt Olchonu. Przylądek leży przy najszerszym miejscu Bajkału (79,5 km). Z tego miejsca najlepiej można zrozumieć, dlaczego miejscowe ludy nazywają Bajkał "morzem". Po drodze poznamy pomniki przyrody północnego Olchonu: skały "Trzej Bracia", piaszczyste uroczyska i stepy.
- Po powrocie przygotowany na ogniu obiad w formie pikniku.


Dzień ósmy i dziewiąty:

- Odpoczynek na wyspie. Olchon koncentruje na swoim terytorium całą różnorodność krajobrazów bajkalskich wybrzeży. Odwiedzimy słynną 3-kilometrową plażę Sarajskiej zatoki z białym piaskiem, niezwykłą przyrodą i najczystszą wodą Bajkału! To wspaniały czas, aby w końcu poczuć się sam na sam z Wielkim Bajkałem. Wyspa Olchon to idealne miejsce dla odpoczynku i medytacji. Dla chętnych dodatkowe wycieczki: wodne, samochodowe i konne (za dodatkową opłatą). W ośrodku wypoczynkowym jest możliwość wykupienia dodatkowych wycieczek do buriackiej wioski (od 600 rub./os.), na południową część wyspy Olchon, na jeziora Jałga, do jaru Taszkinej i na słone jezioro Chara-Nur (od 800 rub./os.), wycieczka statkiem po Bajkale i na wyspę Ogoj (650-1450 rub./os.) i inne.


Dzień dziesiąty:

- Po śniadaniu opuszczamy Olchon i wracamy do Irkucka (transfer na dworzec kolejowy lub lotnisko).
Zwracamy uwagę, że w Irkucku będziemy wieczorem. Polecamy zakup biletów powrotnych nie wcześniej niż 19.00-20.00 czasu lokalnego. Jeśli wyjeżdżasz za granicę z Irkucka następnego dnia rano, nie zapomnij wcześniej zarezerwować noclegu i transportu (za dodatkową opłatą według cennika hoteli).


Koszty (od Irkucka):

Koszt na osobę w grupie 10+1: 60500 rub.
Koszt na osobę w grupie 15+1: 58600 rub.
Koszt na osobę w grupie 20+1: 56500 rub.

Dopłata za pojedyncze zakwaterowanie: 12000 rub

Koszt wycieczki obejmuje: obsługę turystyczną i transportową na cały program wycieczki (w tym bilety wstępu do muzeów), 2 i  3-osobowe zakwaterowanie w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych w Listwiance (z łazienkami na terytorium), na Olchonie (z łazienkami na piętrze), w Tunkijskiej dolinie (z łazienkami na piętrze), dopłata za zakwaterowanie ze wszystkimi udogodnieniami: 11000 rubli, 2 posiłki dziennie (od kolacji pierwszego dnia do śniadania w dniu wyjazdu), siódmego dnia obiad w formie pikniku, spotkania rekreacyjne.
 

Lena Tour

Informacje i zgłoszenia:

Krzysztof Saczuk
manager ds. kontaktów międzynarodowych, Polska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+7 (962) 706-70-88 (tel.+WhatsApp)
(uwaga – wysokie koszty połączenia)Facebook Twitter Google+ Pinterest
×

Log in