Przydatne informacje

Przylot samolotem - pierwsze kroki w mieście

Lotnisko Pulkovo położone jest kilka kilometrów na południe od miasta, do centrum trzeba będzie się dostać. Jeśli nie chcecie zamawiać taksówki - spod terminalu odjeżdżają autobusy nr 39 i 39э. To normalne, miejskie autobusy ze standardową opłatą za przejazd (50 rubli). Podjeżdżają co kilka/kilkanaście minut.

W autobusie możemy za darmo przewozić jedną sztukę bagażu, którego łączne wymiary nie przekraczają 120 cm, za dodatkowy (do 180 cm) dopłacimy 50 rubli.

Autobusem należy dojechać do przystanku Moskovskaya. Tam będzie zejście do podziemnego przejścia, z którego można dostać się na stację metra o tej samej nazwie. Stacja Moskovskaya położona jest na linii nr 2, oznaczona jest na planie kolorem niebieskim. Trasa wiedzie w linii prostej przez całe miasto od południa na północ, przejeżdżając oczywiście przez centrum.

Taksówki

Działa Uber i Yandex Taxi - cena za przejazd od razu jest ustalona w aplikacji. Nie polecamy jeździć z taksówkarzami, którzy oferują swoje usługi np. w
terminalu lotniska - ich ceny są kilkakrotnie wyższe.

Transport publiczny

W Petersburgu funkcjonuje bardzo rozbudowana sieć linii tramwajowych, autobusowych i trolejbusowych.
W każdym z tych środków transportu pracuje konduktor, u którego można kupić bilet (można go poznać po pomarańczowej kamizelce). Biletów nie kupuje się w kioskach ani automatach.
- Koszt jednorazowego biletu na przejazd autobusem, trolejbusem lub tramwajem - 50 rubli,
- Przewóz dużego bagażu - 50 rubli
- Bilet nie jest ograniczony czasowo - z jednym biletem można przejechać 2 albo 20 przystanków.
- Rozpisanie trasy na przystankach z reguły wisi bardzo wysoko, co często uniemożliwia ich odczytanie (wyjątek stanowią niektóre przystanki w ścisłym centrum miasta). Aby rozeznać się w trasach miejskiej komunikacji warto posługiwać się popularnymi aplikacjami np. 2gis lub Citymapper.

Metro

Najwygodniejszy sposób przemieszczania się na długie dystanse.
- Koszt żetonu: 55 rubli
- Nie funkcjonują ograniczenia - na jednym żetonie można jeździć i przesiadać się na podziemnych stacjach dowolną ilość razy, dopóki nie wyjdzie się na powierzchnię.

Oficjalna strona petersburskiego metro tutaj.
Plan linii metro tutaj.

Najstarszy odcinek pierwszej linii metro to otwarty w 1955 roku odcinek od stacji ploschad Vostanniya do stacji Avtovo. Warto zobaczyć przede wszystkim stację Avtovo, która niejednokrotnie wygrywała plebiscyty na najpiękniejszą stację w całej Rosji - zwiedzanie najstarszych stacji to świetny pomysł na deszczowy dzień!

UWAGA: metro nie działa w nocy, stacje otwierają się ok godz. 5.30 rano, każda według grafiku. Z grafikiem można zapoznać się tutaj.

UWAGA: Ochrona metra ma prawo kontrolować pasażerów. Kontrola polega na przejściu przez bramkę albo wrzucenie bagażu do rentgenowskiego skanera, proces zajmuje kilka sekund. Macie prawo nie zgodzić się na taką kontrolę – w tym przypadku będziecie musieli opuścić metro, ale nikt nie ma prawa do niczego Was zmuszać.

Mosty

Planując wieczorne i nocne spacery po mieście, należy mieć na uwadze, że zwodzone mosty na Newie podnoszą się, aby umożliwić komunikację między Bałtykiem a jeziorem Ładoga. Jeżeli przed podniesieniem mostów nie zdążycie się przeprawić na swoją stronę rzeki, można utknąć po drugiej stronie na kilka godzin.
Z grafikiem podnoszenia i opuszczania mostów na Newie można zapoznać się tutaj.

Na ulicy

W centrum miasta tętni życie - grają uliczni muzykanci, malarze oferują chętnym szybkie portrety lub karykatury, występują uliczni artyści. Na Newskim prospekcie i placu Pałacowym możecie być aktywnie zaczepiani przez osoby w kostiumach zwierząt z popularnych filmów animowanych - zagadują, przytulają się, przybijają "piątki" i zachęcają, żeby się z nimi sfotografować. Oczywiście nie za darmo, ale to okazuje się dopiero po zrobieniu serii zdjęć, kiedy zaczynają wymagać pieniędzy. Nie polecamy wchodzenia z nimi w żadne kontakty.

Podobnie z osobami, które oferują zdjęcia z różnymi zwierzętami - np. jenotami czy ozdobnymi gołębiami.
Uwaga: zwierzęta mogą siedzieć na ulicy na pierwszy rzut oka bez właściciela. Pokaże się jednak błyskawicznie, jeżeli zobaczy, że ktoś sfotografował jego zwierzę i zażąda pieniędzy.

Pieniądze

Do Rosji najlepiej przywieźć euro lub dolary i wymienić je w miejscowym kantorze. Kupno większej ilości rubli w Polsce nie jest dobrym pomysłem z uwagi na niekorzystny przelicznik. Warto jednak kupić na początek niewielką ilość na pierwsze wydatki. Bankomaty w Rosji przyjmują polskie karty i po przeliczeniu według kursu wypłacają ruble. W sklepach i restauracjach można płacić kartami płatniczymi Visa i MasterCard.
Uwaga: W popularnych Stołówkach nr 1 płatność tylko gotówką!

Język

Naucz się podstawowych zwrotów grzecznościowych, alfabetu i liczebników w języku rosyjskim. To nie trudne, a będzie bardzo pomocne! W Rosji po angielsku z reguły porozumiesz się tylko z obsługą w hotelach i restauracjach. W małych barach i w sklepach spożywczych już raczej nie.

Niektóre dodatkowe informacje znajdziecie w dziale FAQ

Facebook Twitter Google+ Pinterest
×

Log in